Home –  Gotowania – Kaczka to danie wykwintne

Kaczka to danie wykwintne

 

Kaczka to danie wykwintne, i gdy trochę się do niego przyłożymy może być nadzwyczaj smaczne. Aby to udowodnić, proponuję przygotować kaczkę faszerowaną według zamieszczonego niżej przepisu.  Zaczynamy od kaczki, która bezsprzecznie najlepsza jest z chowu własnego, lub zaprzyjaźnionego. Jeśli takiej sztuki nie znajdziemy – jesteśmy skazani na te ze sklepu. Ale nie martw się, faszerowana kaczka będzie dobra nawet ta z marketu.  Wracając do kaczki, to byłaby nam potrzebna sztuka o wadze około 2,5 kg. Dodatkowo potrzeba:

500 g żołądków drobiowych
400 g pieczarek
8 łyżek kaszy manny
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
4 łyżki posiekanego szczypiorku
sól, pieprz
przyprawa borowiki z ziołami lub grzyby suszone mielone
2 łyżki oliwy

 

Ale to nie wszystko w sprawie składników. Aby kaczka była smaczna i krucha trzeba ją zamarynować, a do przygotowania marynaty przydadzą nam się:

 

2 łyżki octu winnego
2 łyżki sosu sojowego
2 łyżki oliwy
1 łyżeczka przyprawy Kucharek smak lata
1 łyżeczka słodkiej papryki
1/4 łyżeczki pieprzu kolorowego świeżo zmielonego
1/4 łyżeczki przyprawy borowiki z ziołami lub grzyby suszone mielone

 

Gdy mamy wszystkie składniki przygotowane, zabieramy się za przygotowania. Kaczkę myjemy, oczyszczamy skórę z resztek piór, osuszamy. Wszystkie składniki marynaty mieszamy i nacieramy nią naszą kaczkę z zewnątrz i wewnątrz. Każda marynata musi jednak trochę nad mięskiem popracować, więc mamy małą przerwę w przygotowaniach, bo nasza kaczka zawinięta w folię wędruje do lodówki na 12 godzin.

Kolejnego dnia zaczynamy od przygotowania farszu. Żołądki drobiowe dokładnie umyć, pokroić w kostkę i podsmażyć na oliwie. Dołożyć pokrojone w kostkę pieczarki i przyprawy i smażyć dalej jeszcze chwilę, aż pieczarki będą gotowe. Potem dodać posiekaną pietruszkę i szczypiorek, a także kaszę mannę, wymieszać i podstudzić. Tak zrobionym farszem wypełnić wnętrze kaczki i na koniec ją zaszyć, aby farsz się nie wydostawał na zewnątrz.

Piekarnik nagrzać do 160 stopni Celsjusza, włączyć termoobieg i wstawić kaczkę do piekarnika, w zależności od preferencji, w rękawie do pieczenia, lub bezpośrednio na ruszt piekarnika. Pieczemy ptaka przez 150 minut. Po tym czasie kaczkę wyjąć i usunąć nitkę, którą kaczka została zaszyta, a następnie poporcjować tak, aby każdemu biesiadnikowi dostał się kawałek mięsa i część smakowitego farszu.

 

 

Źródła informacji:

  1. gotowaniecieszy.blox.pl
  2. stosmakow.blox.pl