Home –  Gotowania – Wielu z nas patrzy krzywym okiem na rybę

Wielu z nas patrzy krzywym okiem na rybę

A przecież ryba to nie tylko źródło jodu, fosforu, białka, potasu, wapnia i witamin A i D. Ryba to potrawa, która może być naprawdę smaczna. Wszystko zależy od świeżości zakupionej ryby, oraz od sposobu przyrządzenia.

Aby Was zachęcić do spróbowania, poniżej sposób na pieczone pstrągi. Przepis wymaga, aby rybki przeleżały się w lodówce, więc jak będziesz mieć na nie ochotę zacznij przyrządzanie dzień wcześniej.  Zaczynamy od składników:

 

2 całe patroszone pstrągi

8 pomidorków koktajlowych

4 gałązki rungii (grzybowe zioło)

4 gałązki natki pietruszki

4 gałązki rozmarynu

4 gałązki curry

do smaku: sól, pieprz, czosnek granulowany, papryka wędzona

 

Zaczynamy od umycia ryb i zrobienia ukośnych, delikatnych nacięć na wierzchu. Następnie wypełniamy rybę wewnątrz ziołami, a z zewnątrz obsypujemy przyprawami. Tak przyprawioną zawijamy w folię i chowamy na noc do lodówki. Kolejnego dnia odwijamy z ryb folię i zawijamy w papier do pieczenia. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni Celsjusza i pieczemy nasze pstrągi przez 15 min. Rybę podawać natychmiast po upieczeniu.

 

Dla różnorodności jeszcze przepis na pieczonego szczupaka. To ryba ceniona przez smakoszy, gdyż ma białe, chude, jędrne mięso. Ze względu na mocną skórę nadaje się do pieczenia, gotowania na parze, faszerowania, duszenia i smażenia. My go upieczemy dobierając składniki:

 

1 cały patroszony szczupak o wielkości 50-60 cm

1 łyżka zimnego masła

3 gałązki rozmarynu

6 gałązek natki pietruszki

3 gałązki oregano

1 łyżeczka czosnku niedźwiedziego

2 gałązki cząbru

sól, pieprz cytrynowy do smaku

 

Po oskrobaniu i umyciu rybki, osuszamy ją i nacieramy solą i pieprzem cytrynowym zewnątrz i wewnątrz. Zioła zmieszać z masłem i umieści wewnątrz ryby. Następnie zrobić nacięcia na skórze, zawinąć w folię i schować do lodówki na 12 godzin. Po upływie tego czasu przekładamy rybę na papier do pieczenia i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 190 stopni Celsjusz i pieczemy przez około 30 minut.